04.02.2022

DOKUMENTALNA FOTOGRAFIA RODZINNA | „DZIEŃ Z ŻYCIA”

„Dzień z życia” pewnej zwariowanej rodziny – dokumentalna fotografia rodzinna

Marzyłem o rodzinnej sesji, ale, żeby była to dokumentalna fotografia rodzinna w stylu Kirsten Levis. Spędzę cały dzień schowany za aparat, dokumentując fragment z życia pewnej rodziny. Ale kto o zdrowych zmysłach będzie chciał spędzić cały dzień z jakimś typem, który będzie po domu biegał z aparatem i fotografował wszystko, co się wtedy wydarzy. Fotografowie mają czasem takie swoje projekty-marzenia, które jeśli napotkają się z marzeniami i oczekiwaniami innych, to powstają z tego piękne projekty. Jak ten, o którym trochę Wam dzisiaj opowiem.

Wiedziałem, że nadejdzie taki czas, kiedy ktoś wpuści mnie do swojego życia i pozwoli stworzyć ten fotograficzny projekt. I tak właśnie poznałem tę niezwykłą rodzinę, dzięki której powstała sesja rodzinna w stylu „dzień z życia”…

Czym jest dokumentalna sesja rodzinna?

Dokumentalne sesje rodzinne są niezwykle popularne, ale jeszcze nie w Polsce. Na tzw. Zachodzie już od dawna reportaż z życia stał się sposobem na zatrzymanie autentycznych chwil. Czy to oznacza, że w Polsce fotografia rodzinna nie jest popularna? Nic bardziej mylnego, ale najczęściej przybiera formę sesji pozowanych. Spotykamy się z rodzinami na łonie natury lub w studiu z przygotowanymi scenkami z okazji świąt.

Obie te sesje łączy jedno – pozowanie i pokazywanie wszystkiego w nieco lepszym świetle. Sesja w studiu jest pewną scenką, konwencją w którą wchodzą fotografowane osoby. Natomiast sesja dokumentalna to reportaż, czyli udokumentowanie chwil z życia pewnej rodziny. Tu nie ma mowy o kreacji, bo spotykamy się w domu zainteresowanych i podglądamy to, jak ten dzień ze sobą spędzają. 

Jako fotograf dokumentujący na zdjęciach dzień z życia rodziny, zostaję obserwatorem.  Z godziny na godzinę staję się dla domowników niewidoczny lub tak mało zauważalny, że nawet początkowy stres czy dyskomfort spowodowany przybyciem obcego, znika. 

Jestem prawie tak niewidzialny, jak stare zabawki w pokojach dzieci, które od dawna zarastają kurzem, bo jest tyle ciekawszych przedmiotów do zabawy. 

Im dłużej fotografuję, tym więcej widzę szczegółów, emocji i bliskości danej rodziny. Zbliżam się do nich i dostrzegam drobne gesty, śmieszne sytuacje, które dzieją się poza okiem rodziców. Łapię w kadrze wymierzone we mnie plastikowe karabiny i miny, które stroją maluchy na widok aparatu. A potem jestem już wujkiem, który jest nudny, bo ciągle robi to samo i nie chce się bawić. I to jest ten moment, gdy jako fotograf zyskuję najwięcej – uwaga ze mnie przechodzi na brata, piłkę czy zabawki. Zaczyna się pokazywać prawdziwa energia rodziny. Dlatego taki proces musi trwać, bo na sesji dokumentalnej ważne jest zdobycie zaufania i sprawienie, że fotograf dokumentujący, staje się niewidzialny. 

Czy „proza życia” może być warta uwiecznienia?

Dokumentalna fotografia rodzinna dla Zuzy, Mieszka i ich trójki urwisów trwała 8 godzin. To dużo i niedużo zważywszy na to, że masz tylko tyle czasu, by zdobyć zaufanie, szczególnie dzieci, stać się dla rodziny niewidzialnym i opowiedzieć historię o nich swoimi oczami. Jak każdy projekt, tak i ten wymaga czasu, odpowiedniego przygotowania i współpracy. Dzięki temu powstają takie zdjęcia, które będą po latach wspaniałą pamiątką, wycinkiem jednego dnia z życia tej rodziny. To będzie historia, do której wracać będą Joszko, Iwo i Gniewko jako dojrzali panowie. Kto wie, może kiedyś będą chcieli odegrać po latach jedną ze scen z tego dnia?

Sesja dokumentująca cały dzień pewnej rodziny zakłada, że fotograf na kilka godzin wchodzi z aparatem w czyjeś życie, by stworzyć historię rodziny. Takie zdjęcia są z założenia niepozowane, bywają nieidealne. Ktoś się pobrudzi, popłacze lub rozleje coś na świeżo umytą podłogę. Ci, którzy mają dzieci wiedzą, że bałagan, harmider i chaos to nieodłączny element dnia każdego z rodziców. Dlatego takie sesje będą pokazywać to, jak ten dzień wygląda naturalnie. Bez białych koszul, wyczekanych uśmiechów i w czystym pokoju. 

To reportaż, w którym może i znajdzie się biała koszula i uśmiech, ale za chwilę na koszuli będzie plama, a uśmiech zamieni się w grymas. Takie jest życie, taka jest szczerość pokazywania tego w sesjach w nurcie family unposed. 

Dokument rodzinny – nurt family unposed 

Na tę sesję rodzinną pojechałem do Siemianowic Śląskich na zaproszenie Zuzi i Mieszka. W ich niezwykłej domowej przestrzeni, powstała historia jednego dnia z życia tej energetycznej rodziny. 

Obserwowałem ich dzień towarzysząc w zwyczajnych chwilach rodziców z dziećmi. Były zabawy w świetnie urządzonym pokoju chłopców, w którym było chyba wszystko o czym może zamarzyć dzieciak. Własna ścianka wspinaczkowa, drabinki i liny, a wszystko to w swoim własnym pokoju. Nie ma się jednak co dziwić. Jeśli za rodziców masz architekta i wrażliwą artystkę po ASP, to wiadomo że pokój dzieci będzie odzwierciedleniem dziecięcych fantazji i marzeń. 

Podglądałem zabawy na podwórku czy wspólne jedzenie pizzy. Byłem z nimi na lodach i na placu zabaw. Towarzyszyłem przy wspólnych zabawach rodziców z dziećmi i przy typowych próbach połączenia rodzicielstwa z obowiązkami domowymi. Ogólnie, byłem prawie wszędzie i za każdym razem towarzyszył mi aparat. Ci, którzy kiedykolwiek fotografowali dzieci wiedzą, że było co fotografować ;).

Czy taki dokument rodzinny zakłada, że nie ma zdjęć pozowanych? Według mnie portrety to zawsze doskonały dodatek do reportażu. To są zdjęcia doskonale uzupełniające całą historię. Dlatego na sam koniec wykonaliśmy jeszcze sesję w plenerze, by dopełnić ten dzień zdjęciami, które określam mianem „do ramki”. 

Uwielbiam je, bo takie fotografie, na tle przyrody, są zawsze ponadczasowe i w miarę lat, stają się ogromnie wartościowe. Dlatego nie mogłem odmówić sobie wykonania sesji plenerowej z tą rodziną na pobliskich zielonych terenach. 

 Jeśli chcecie zobaczyć, czym jest naturalna fotografia rodzinna, zapraszam do obejrzenia reportażu rodzinnego Zuzi, Mieszka i ich trójki dzieci.

dokument rodzinny, dokumentalna fotografia rodzinna, dzien z zycia rodziny dokument rodzinny, dokumentalna fotografia rodzinna, dzien z zycia rodziny dokument rodzinny, dokumentalna fotografia rodzinna, dzien z zycia rodziny dokument rodzinny, dokumentalna fotografia rodzinna, dzien z zycia rodziny dokument rodzinny, dokumentalna fotografia rodzinna, dzien z zycia rodziny dokument rodzinny, dokumentalna fotografia rodzinna, dzien z zycia rodziny dokument rodzinny, dokumentalna fotografia rodzinna, dzien z zycia rodzinydokument rodzinny, dokumentalna fotografia rodzinna, dzien z zycia rodziny dokument rodzinny, dokumentalna fotografia rodzinna, dzien z zycia rodziny dokument rodzinny, dokumentalna fotografia rodzinna, dzien z zycia rodziny dokument rodzinny, dokumentalna fotografia rodzinna, dzien z zycia rodziny dokument rodzinny, dokumentalna fotografia rodzinna, dzien z zycia rodziny dokument rodzinny, dokumentalna fotografia rodzinna, dzien z zycia rodziny dokument rodzinny, dokumentalna fotografia rodzinna, dzien z zycia rodziny dokument rodzinny, dokumentalna fotografia rodzinna, dzien z zycia rodziny dokument rodzinny, dokumentalna fotografia rodzinna, dzien z zycia rodziny dokument rodzinny, dokumentalna fotografia rodzinna, dzien z zycia rodziny dokument rodzinny, dokumentalna fotografia rodzinna, dzien z zycia rodziny

5 komentarzy

Daniel z firmy eventowej Kraków

Rewelacyjne ujęcia. Nie ma nic piękniejszego niż uwiecznianie naturalnych emocji w codziennych, prostych czynnościach. Gratuluję talentu i zapału do fotografii oraz genialnie prowadzonego bloga! Pozdrawiam serdecznie :)

18:10 15 marca, 2022
Odpowiedz

SercemWidziane

Wspaniały prawdziwy reportaż, kunszt na bardzo wysokim poziomie, Pozdrawiamy ;)

11:51 17 marca, 2022
Odpowiedz

Dawid Zieliński Fotograf Ślubny

Tak powinny wyglądać sesje rodzinne. Szczere i prawdziwe. Kapitalna robota!

13:52 22 czerwca, 2022
Odpowiedz

Błażej, fotograf, który zszedł na psy

świetnie opowiedziana historia - tak zdjęciami jak i słowem pisanym. Oby jak najwięcej takich świadomych codziennego piekna klientów.

13:02 12 lipca, 2022
Odpowiedz

Krystian

Lifestylowe sesje rodzine sa swietne! Zwlaszcza gdy jest mozliwosc wykonac je w domu:)

23:59 9 września, 2022
Odpowiedz